Jdi na obsah Jdi na menu
 


DR. Zelenka

 

David Nykl český hrdina v StarGate Atlantis

Obrazek

David Nykl (7.2.1967) je kanadský herec českého původu. Ve dvou letech ho rodiče odvezli do kanady. U Davida se začaly projevovat sklony k hraní, smysl pro humor a zájem o všechny druhy umělecké realizace - televizní reklamy (Adidas), školní představení a na vánoční show hrál na piano. Byl členem herecké a dokonce taneční třídy. V posledním ročníku na vysoké škole uspořádal a zrežíroval svou první hru: Vražedná místnost.

Obrazek

Nastoupil na Kolumbijskou univerzitu ve Vancouveru, kde se věnoval literatuře, divadlu a herecké třídě. Odpromoval v oboru umění a poté, co odcestoval na rok do zahraničí, několik let vystupoval na vancouverské divadelní scéně (Pacific Theatre, Vancouver Little Theatre, Vagabond Players, Metro Theatre).Praha byla až na okraji tohoto vzestupu, jako nový „Pohyblivý svátek“. Během roku se Nykl vrátil do Prahy poté, co dostal roli v Kašparově divadle jako Attahualpa, Inský bůh slunce, ve hře „Královský lov na Slunce“. Město (Praha) se hemžilo herci, spisovateli a umělci a rychle se stalo perfektním místem k zastavení. Poté, co se vrhal z jedné divadelní zkoušky do druhé, Nykl objevil skutečné zalíbení v divadlu, filmu a komerční práci. Bylo to poté, co objevil pražskou nejlépe známou anglicky mluvící divadelní společnost: „Bidu milujíci společnost“ s Richardem Tothem a Evženem McLarenem.

 

                                     Dr.Radek Zelenka                                             

ObrazekDoktor Radek Zelenka je pečlivý a precizní vědec původní expedice Atlantida, který často spolupracuje s doktorem Rodney McKayem. Pochází z České republiky, kde pracoval na Masarykově univerzitě. Je jednou z klíčových postav, které pomáhají Atlantidě být neustále krok před Wraithy a řešit mnohé nenadálé problémy.Jeho znalosti antické technologie jsou téměř srovnatelné se znalostmi Dr. Rodneyho McKaye, se kterým jsou přátelé a zároveň rivalové. Ačkoliv Zelenka hraje doktoru McKayeovi „druhé housle“ je vlastně jediným, kdo má potenciál se mu vyrovnat nebo ho i překonat. Narozdíl od Rodneyho McKaye má dobře vyvinuté sociální dovednosti a umí se vypořádat se stresem a tlakem. Zelenka se objevuje ve všech pěti řadách seriálu Hvězdná brána: Atlantida. Poprvé jsme jej mohli vidět v epizodě Třicet osm minut (38 minut), kde pomůže zachránit Sheppardův tým, jehož jumper se zasekl na okraji hvězdné brány. Po krátké spolupráci s McKayem v Podezření, společnými silami zachrání město před hurikánem v epizodě Bouře. V díle Horká zóna vyjde najevo, že Zelenka podstoupil ATA genovou terapii, aby byl schopen používat antickou technologii, ale léčba na něj neúčinkovala. Obrazek

Při přípravách na seriál producenti hledali herce, kteří by ztvárnili neamerickou část posádky Atlantidy (kvůli zdůraznění mezinárodního charakteru mise a odlišení ostatních lidí z mimozemského prostředí). Když herec David Nykl zmínil svůj česko-kanadský původ, upravili producenti původní ruskou národnost postavy doktora Zelenky na českou. Nykl udělal svým hereckým výkonem na autory seriálu takový dojem, že jej začali obsazovat i do dalších epizod.Zelenkovo křestní jméno je prvně zmíněno doktorem McKayem v epizodě V obležení – 1. část. Do té doby měl McKay problém zapamatovat si jeho příjmení. Bylo mu vybráno běžné české jméno Radek. Zelenka občas v seriálu mluví česky – přibližně polovina jeho výroků je překládána do angličtiny. Druhá polovina většinou obsahuje mírnější nadávky. V epizodě Dopisy z Pegasu má dokonce velmi dlouhý, do angličtiny nepřekládaný monolog, v němž popisuje město ve své mateřštině.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář